
KONIAKÓW
koniaków słynie z koronki
HISTORIA KONIAKOWA
CO WARTO ZWIEDZIĆ???
Koniaków to miejscowość w gminie Istebna w powiecie cieszyńskim. Tworzy, wraz z Jaworzynką i Istebną, Beskidzką Trójwieś. Leży w Beskidzie Śląskim na południowy-zachód od Żywca i na południe od Wisły.


Koniakowianie zajmowali się głównie pasterstwem. Przeżywało ono swój rozkwit w II połowie XVIII wieku, ale na skutek prowadzonej przez panujących Habsburgów gospodarki leśnej zaczęło podupadać, a prawie całkowicie zanikło po pozbawieniu górali serwitutów w 1853 r.
W 1812 r. Koniaków wyodrębnił się jako samodzielna wieś (początkowo w XVIII w. był on przysiółkiem Istebnej, gdzie hodowano konie dla książąt cieszyńskich), posiadał własną pieczęć. Miała ona miała konia w godle, a napis otokowy brzmiał: "Gmina Katastralna Koniaków".
Koniaków słynie przede wszystkim ze swoich koronek. Kiedy w 2 poł. XIX w. w środowisku mieszczańskim i dworskim nastała moda na bogate zdobienie strojów w okolicznych szkołach organizowano kursy robótek ręcznych.
Dziś Koniaków, wraz z Jaworzynką, należy do gminy Istebna. Tworzą Trójwieś Beskidzką, która jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych kraju.
Koniaków słynie z koronki koniakowskiej, więc najlepiej zwiedzić muzeum koronki koniakowskiej, gdzie również znajduje się największa wpisana do Księgi Guinessa koronka koniakowska, którą naprawdę warto zobaczyć.







