
STRÓJ GÓRALSKI KOBIECY
STRÓJ GÓRALSKI składa się z fortuszka, fortucha halki i kabotka kobiety zamężne noszą czepiec. Za najstarsze części stroju, dziś już nie używane, które zaczęto zarzucać w latach międzywojennych, uważa się w stroju kobiecym: ciasnochę, łochtuszym, chustkę rożkową i spuszczową, modry fartuch z drukowanego płótna, długie z czerwonej wełny pończochy.

czepiec

Mężatki wkładają na głowę białe czepce siatkowe z wstawką koronkową na przedzie. Na czepiec wdziewają kobiety chustki , w lecie białe, w zimie ciemne. Dawniej na czepiec nakładano chustę rożkową z białego usztywnionego płótna o trzech narożnikach wyszywanych w kwieciste wzory. Przewiązywano ją z tyłu głowy i związywano sznurką, przez co miała wydęty kształt.



Wszystki mężatki obowiązkowo po ślubie muszą mosić czepiec, zakładają je po raz pierwszy w dniu swojego ślubu.Po uroczystości w kościele,gdy zostają żonami nie noszą już kwiatowego wianku tylko czepiec.
kabotek



Kabotek jest górą drobno marszczony i wszyty w sztywny kołnierzyk wyszywany na płutnie nićmi w kwiatowe wzory, wiązany czerwoną wstążką. Kabotek pełni rolę góralskij ,,bluzki''. Za elegancką uważa się, wykonaną z ciężkiego i nieprzezroczystego materiału natomiast na co dzień chodzono w przewiewnym i prześwitującym kabotku.
kabotek - biała bluzka, noszona pod jaklą lub merynką była bardzo skromna

halka

HALKA szyta jest z cienkiego białego kretoniku i sięgo ona do kolan. dołem rozszeżona. Ubiera się ją pod fartuch i fartuszek.

strój zamężnej góralki
strój niezamężnej góralki
fortuch


Fortuch jest wykonany z czarnego pomarszczanyego materiału .Jest zawiązywany z tyłu. Spełnia on funkcję ,,spódnicy'' na którą zakłada sie fartuszek.
fortuszek


Fortuszek zakładany jest od przodu. Najczęściej jest on niebieski choć czasem zdarzają się bordowe. Zawsze natomiast znajdują się na nim drobne kwiatowe wzory.

