
JAWORZYNKA
HISTORIA JAWORZYNKI
CO WARTO ZWIEDZIĆ???
Dziś Jaworzynka jest znana przede wszystkim jako miejscowość turystyczna.
Jaworzynka jest przepiękną i malowniczą wsią w której mnieszka mnóstwo wspaniałych ludzi. Warto zwiedzić przepiękny kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Frydeckiej na Trzycatku i kościół pod wezwaniem św.Piotra i Pawła w centrum Jaworzynki.Znajduje się tam również wiele tras turystycznych i rowerowych a największą atrakcją jest Trójstyk czyli styk trzech państw: Polski, Czech i Słowacji, gdzie jest organizowane wiele imprez z różnych okazji.
Mieszkańcy Jaworzynki zajmowali się głównie rolnictwem i wypasem owiec. Jaworzynka powstała przez karczowanie lasów, w których rosły m.in. jawory, od których pochodzi nazwa wsi. Z tego powodu na starej pieczęci Jaworzynki z 1816 r. znajduje się topór.
Organizująca się Jaworzynka nie stanowiła zwartej wsi, jak na przykład Istebna, ale składały się na nią grupy domostw zamieszkiwane przez jedną rodzinę. Istotną wiadomością jest to, iż dział wodny, na którym leży Jaworzynka, był od końca XVI wieku ważną linią obronną na granicy Księstwa Cieszyńskiego, a do dziś widoczne są umocnienia budowane w okolicach wsi.
Jaworzynka to wieś w gminie Istebna w województwie śląskim w powiecie cieszyńskim. Leży w dolinach rzek Beskidu Śląskiego - Krężelki i Czadeczki. Znajduje się w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego. Jaworzynka to najbardziej na południowy-zachód wysunięta wieś polskiej części Beskidu Śląskiego.
Pierwsi mieszkańcy pojawili się około 1620 r., w rejonie przysiółka Cyrhla w pobliżu obecnej granicy z Istebną. Po raz pierwszy wieś wspomniano w 1621 r., ale do urbarza Księstwa Cieszyńskiego wpisano ją w 1643 r. Urbarz określał również powinności mieszkańców na rzecz dworu w Cieszynie. Płacili oni czynsz pieniężny i przekazywali na zamek kury, jaja, przędzę, a w późniejszym okresie gonty i drzewo opałowe.



