
ISTEBNA
HISTORIA ISTEBNEJ
CO WARTO ZWIEDZIĆ???


Istebna to miejscowość tworząca, wraz z Jaworzynką i Koniakowem, Beskidzką Trójwieś. Leży w Beskidzie Śląskim w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją.
Pierwsza wzmianka o Istebnej ukazała się w urbarzu Księstwa Cieszyńskiego z 1621 r., gdzie spisano wszystkich osadników i ich powinności mające obowiązywać od 1643 r. Istebnianie zobowiązani byli do produkcji gontów dla zamku w Cieszynie oraz do wyrębu i spławiania Olzą drewna na opał dla cieszyńskiego dworu.
W 1716 roku do Jabłonkowa przybył z misją rekatolizacji miejscowych górali - jezuita ks. Leopold Tempes. Wkrótce dotarł też do Istebnej, gdzie w 1720 r. wybudował drewnianą kaplicę, a obok niej szkołę. W 1794 r. dzięki staraniom Tempesa, ukończono nowy murowany kościół p.w. Dobrego Pasterza, a w 1819 r. powstała obok niego nowa murowana szkoła.

Istebna jest wsią słynąca z wielu atrakcji turystycznych takich jak: wyciągi (np.Zagroń, Złoty Groń) basenów, hoteli wypoczynkowych pięknych widoków oraz niezapomnianych istebniańskich stroi.
Od końca XVIII w. Coraz częściej trudniono się furmanieniem. Rudę darniową, którą wydobywano w okolicy Istebnej, wożono do hut w Ustroniu i Węgierskiej Górce, a drzewo do Cieszyna i Jabłonkowa.
Dziś Istebna jest wsią przede wszystkim turystyczną. Jest też ważnym ośrodkiem sportów zimowych, szczególnie dzięki rozbudowanym trasom do biegów narciarskich na przełęczy Kubalonka. Duża część ludności utrzymuje się jednak z rolnictwa i pracy w odległych miastach.
![]() trasa zjazdowa |
---|
![]() |

